Lokalizacja, 41-103 , Siemianowice Śląskie,
508 738 707

Rodzaje koparek i ich zastosowanie

Usługi koparko ładowarką Katowice, Chorzów, Siemianowice Śląskie

Rodzaje koparek i ich zastosowanie

Rodzaje koparek i ich zastosowanie
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Podstawową maszyną, jaka powinna znaleźć się w zapleczu każdej ekipy budowlanej, jest koparka. Na rynku możemy spotkać się z wieloma rodzajami koparek. Chociaż co do zasady, wszystkie koparki służą tym samym celom, tak dostępne modele różnią się między sobą kształtem, rozmiarem, funkcjami oraz dedykowanym obszarem zastosowania.

1. Rodzaje koparek i ich zastosowanie
2. Rodzaje koparek
3. Funkcje koparek

Rodzaje koparek i ich zastosowanie

Rodzaje koparek i ich zastosowanie to kwestia, nad którą powinien pochylić się każdy, kto planuje wynająć, kupić koparkę lub skorzystać z usług profesjonalnej ekipy budowalnej – na przykład firmy koparka Siemianowice Śląskie.

Zróżnicowanie prac wykonywanych na terenie budowy jest ogromne. Wyrównywanie terenu, przeprowadzanie głębokich wykopów, przenoszenie urobku, czy też jego usuwanie, to tylko niektóre z nich.

Do przeprowadzenia wszystkich robót związanych z urabianiem gruntu niezbędna jest koparka – elementarna maszyna budowlana. Za jej pomocą bez problemu oddzielimy urobek i załadujemy na składowisko lub pojazd transportowy. Koparka pomoże nam również przeładować surowce sypkie.

Rodzaje koparek

Rodzaje koparek, z jakimi możemy spotkać się na terenach przeznaczonych pod wykopy, różnią się między sobą określonymi parametrami i zastosowaniem. Na rynku możemy spotkać się z wieloma rodzajami koparek. Każdorazowo, typ koparki warunkowany jest charakterem planowanych prac.

Dla przykładu – inny rodzaj koparki wykorzystamy do robót przeprowadzanych na małych powierzchniach, inny z kolei podczas prac o dużych objętościach. Z jakimi rodzajami koparek możemy się spotkać?

Minikoparka to niewielka w swoich gabarytach maszyna, przeznaczona do mało skomplikowanych prac. Jest jedną z najczęściej wykorzystywanych maszyn w robotach ziemnych. Minikoparka jest świetnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy mamy do czynienia z gruntem o ograniczonym dostępie.

Koparka przedsiębierna jest maszyną przeznaczoną do robót przeprowadzanych na poziomie dna wykopu. Pojazdy tego typu są wykorzystywane podczas dużych objętościowo prac.

Koparka podsiębierna to niejako przeciwieństwo koparki przedsiębiernej. Ten typ koparki znajduje swoje zastosowanie podczas prac wykonywanych z poziomu górnej krawędzi wykopu. Korzysta się z nich najczęściej podczas przygotowywania gruntu pod budowle, wykopy linowe lub w sytuacji, gdy teren budowy jest niewielki, a wyjazd koparką na dno uniemożliwiony.

Koparka chwytakowa wykorzystywana jest podczas prac przeprowadzanych na terenach uwodnionych. Ten rodzaj koparki stosowany jest przede wszystkim do wykonywania wykopów studziennych i pod filary mostów, wydobywania gruntu z wody, czy wykonywania wykopów pogłębiających kanały lub rzeki.

Koparka zbierakowa dedykowana jest pracom na dużych i małych terenach budowy. Doskonale sprawdza się podczas wykonywania węższych wykopów.

Na koniec warto wspomnieć o koparko-ładowarce, której budowa opiera się na szkielecie ciągnika. Ten typ maszyny możemy bardzo często spotkać podczas robót drogowych. Chętnie wykorzystywana jest również na użytek prywatny, na przykład w gospodarstwach rolnych.

Co odróżnia koparkę od koparko-ładowarki? Oprócz wysięgnika, do którego ogranicza się koparka, koparko-ładowarka posiada również osprzęt – na przykład młot wyburzeniowy, czy łyżkę.

 Funkcje koparek

Funkcje koparek są bardzo różnorodne. Z racji tego, że koparka to maszyna wielozadaniowa, może ona być wykorzystywana do rozmaitych robót ziemnych. Doskonałym przykładem uniwersalności tego typy sprzętu, jest koparka Chorzów. Jakie są funkcje koparek?

Przygotowywanie terenu pod fundamenty budynków, przeprowadzanie wykopów pod instalacje, to podstawowe funkcje koparek. To jednak nie wszystko. Koparki z powodzeniem wykorzystywane są również do załadunku i transportu gruntu. Za ich pomocą błyskawicznie usuniesz zbyteczne obiekty z terenu budowy, wywieziesz gruz, odseparujesz urobek i zlikwidujesz warstwę humusu.

Koparki świetnie sprawdzają się także podczas prac na obszarach zielonych, takich jak ogrody, parki, ogródki działkowe, czy szkółki leśne. Bardzo często funkcja koparek sprowadza się do realizacji prac podwykonawczych przy budowach oraz remontach infrastruktury miejskiej. Szerokie możliwości wykorzystania koparek sprawiają, że usługi firm takich jak koparka Katowice cieszą się ogromną popularnością.